ELEKTRONİK BİLEŞENLERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ

Firmamız, her çeşit günü geçmiş, hurdaya çıkarılmış yarı iletken elektronik komponentleri geri dönüşüm amacıyla toplamakta ve depolamaktadır.

Akademi Çevre, yeni ya da yenilenmiş aktif bileşenleri, eski aktif ve pasif bileşenleri, BGA bileşenleri, PGA bileşenleri, SMT bileşenleri, DIP bileşenleri, Xilinx, Virtex II, Virtex III, Altera, PMC işlemcileri ve ayrıca kapasitör, diyot, rezistans ve konnektör gibi pasif bileşenleri, seramaik çipler, plastik çipler ve diğer her çeşit konektörler, hafıza çipleri (Toshiba, Samsung, Hyundai, Hynix, Micron vb.), bütünleşmiş devre panoları (Xilinx, Altera vb.) gibi bileşenleri, RD RAM, SD RAM ve DDR RAM hafıza çiplerini, çok düşük kapasiteli ve yüksek kapasiteli hafıza modüllerini, NOR ve NAND flash bellek parçalarını, hard disk hafıza çiplerini vb. birçok bileşeni, metal dönüştürme amacıyla miktarda sınır olmaksızın toplamaktadır.

Ayrıca cep telefonu IC’lerini, cep telefonu işlemcilerini, pillerini ve diğer her çeşit cep telefonu yedek parçalarını bütün veyahut ayrı olarak toplamakta, ayrı kategoriler halinde sınıflandırmakta ve geri dönüşüm amacıyla depolamaktayız.

 • Maliyet etkinliği,
 • Atık yönetimi konusunda eğitilmiş, profesyonel personel,
 • Sağlıklı ve güvenli hizmet,
 • Etik çözüm,
 • Müşteri ihtiyaçlarına proaktif yaklaşım,
 • Hizmetin bir programa bağlı olarak planlanması

Montajı Tamamlanmış Baskılı Devre Kartlarının ve Bileşenlerinin Geri Dönüşümü

Bileşenlerin monte edildiği tüm devre kartları;  IC Kapasitörler, BGA’ler, dirençler, tunerler, köprüler vb.)

Montajı Tamamlanmamış Baskılı Devre Kartlarının ve Bileşenlerinin Geri Dönüşümü

Montaj aşamasına katılmadan, üretim fazlası veyahut üretim sonlanması gibi durumlarda ortaya çıkan ve yüzeyinden makaslayarak, lehimi sökülerek vb. fiziksel işlemler ile bileşenlerin temizlenmesi ile elde edilen devre kartı atıkları

Hurda Lehimli Baskılı Devre Kartı Kırpıntıları

Lehimli baskılı devre kartlarının kendi kırpıntılarından ya da yeni kazınmış bakır kaplama devre kartlarından elde edilen kırpıntılar.

Hurda İşlemciler

Kullanım ömrünü tamamlamış ya da teknoloji dönemini sona erdirmiş işlemciler içerdikleri değerli metal sınıfına göre bir hurda bedeline sahiptirler, içerdikleri altın, gümüş ve paladyum miktarlarına bağlı olarak fiyatlandırılmaktadırlar. İşlemciler içerisinde ayrıca nikel, kurşun, kalay, bakır gibi metaller yer almaktadır, kullanılan teknoloji türüne bağlı olarak da tehlikeli sınıftan curuf ve tehlikeli gaz salınımları ortaya çıkar. Bu nedenle çıkan katı, sıvı ve gaz atıkları afineri tesisinde arıtılmalıdır. İlkel yollar ile yapılan eritme işlemleri doğa ve insan sağlığını ciddi ölçüde tehdit edecek etkilere sahiptir.

İleri teknolojiler ile işlemciler içerisinde bulunan ve değerli metal sınıfında yer alan Au (altın) kg’ında 1.2 gramdan 19 grama kadar, paladyum ise 0,8 gramdan 22 grama kadar ayrıştırılarak geri dönüştürülebilmektedir. Dünyada her amaç için kullanılan altının %22’lik kısmı kimyasal ve fiziksel işleme tabi tutulmadan tekrar kullanım amacı ile ekonomiye kazandırılma işlemi ile geri dönüşümden, %18’lik kısmı ise fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerden geçirildikten sonra ikinci hammadde olarak üretim sürecine sokulması işlemleri ile (recovery) geri kazanılmaktadır.

Dünyada iki ana CPU (işlemci) üreticisi vardır, bunlar Intel ve AMD’ dir. Her iki firmanın da “Güç İşlemcileri (Power CPU)” ve “Stok İşlemcileri (Budget CPU)” mevcuttur.

 • Güç işlemcileri; İntel’den Core 2 Quad ve AMD’den Phenom X3 ve Phenom Quad’tır.
 • Stok işlemcileri; Intel’den Celeron, AMD’den Sempron’dur.

İşlemciler soket ve slot tipte olmak üzere 2 farklı şekilde üretilmişlerdir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

Soket İşlemciler;
Soket 7: Orijinal Pentiumlar, Cyrix 686, Cyrix MII, K6, K6-2 ve K6-III
Soket 370: Intel Celeron, Intel PIII (kartuşsuz), Cyrix III
Soket A: AMD Athlon Thunderbird (kartuşsuz), AMD Duron, AMD Athlon XP
Soket 423: Intel P4
Soket 478 : Intel P4 (2. nesil)
754-Pin Soket : Athlon 64
940-Pin Soket: Athlon 64-fx, Opteron
Soket AM2: Athlon 64 FX, Athlon X2
Soket 603 / 604: Intel Xeon
Soket T: Intel Pentium 4, Pentium Extreme, Pentium D, Core 2 Duo
LGA 771: Xeon
PAC418 / 611: Intel Itanium
Soket 775: Core 2 duo, Core 2 Extreme, Core 2 Quad
Soket AM2+: Athlon 64, Athlon 64 FX-62, Athlon 64 X2, Sempron, Sempron LE
Soket AM3: Athlon 64 X2, Phenom, Sempron, Sempron LE, Opteron
Soket F: Phenom, Opteron

Slot İşlemciler:
Slot 1: Intel PII, Intel PIII (sadece kartuş)
Slot A: AMD Athlon (sadece kartuş)
Hurda Diskler
Hurda diskler, birçok çeşit dahili harddiskler (sabit), harici harddiskler (taşınabilir), CDR, CDW, DVDR, DVDW, ‘lardan oluşur.
Firmamız bilgi güvenliği açısından bu türdeki diskleri öncelikle el aletleri, pres makineleri, çeşitli matkaplar, kırma makineleri vb. araçlarla fiziksel olarak tekrar kullanılamaz duruma getirmekte, ya da uygun yazılımlarla sanal ortamlarda tamamen mevcut bilgilerden temizlemektedir. Fiziksel işlemler neticesinde ortaya çıkan diğer aksamlar (alüminyum, plastik, demir vb.) kendi sınıfında değerlendirilmektedir.
1 adet sabit diskin geri dönüşümü ile;
100 watt gücünde bir ampül ile yaklaşık 5,5 gün aydınlatma sağlayabiliriz.
Yaklaşık 4,5 gün süre ile LCD TV kullanımını sağlayabiliriz.
Kazanılan enerji miktarı yaklaşık 5,7 litre benzin tüketiminden elde edilen enerjiye eşdeğerdir.

Hurda Klavyeler

Bilgisayar veri giriş birimi olan klavyeler içerisinde yer alan; plastik, kauçuk, kablo, alüminyum, demir vb malzemeler ile DIN, USB bağlantı noktalarında ve basılı devre kartı olanların bu kart üzerinde eser miktarda gümüş ve altın bulunmaktadır. Klavyeler içerisinde yer alan bu değerli metaller genel itibari ile işleme ve süreç maliyeti kendi değerini aşmakta olduğundan genellikle rafineri tesislerine kabul edilmezler, fiziksel olarak ayrıştırıldıktan sonra en iyi ihtimalle ABS tür plastik dönüşümü sağlanmaktadır.

Hurda Yazıcılar

Günümüzde yazıcılarla ilgili üreticilerin ilginç pazarlama yöntemleri mevcuttur, 100$’lık bir yazıcı alındığında içerisinde bulunan toner/kartuş kısa süre sonra bitecek ve ardından yenilerinin alınması ihtiyacı doğacaktır, bu kez toner veya kartuş için cihaz fiyatının üstünde bir maliyet ortaya çıkacaktır ve böylelikle yeni model olmasına rağmen bu ürünün atılıp yerine yenisinin alınması daha mantıklı hale gelecektir.

Akademi Çevre, yazıcılar, kartuşlar, tonerler ve yazıcıya ait diğer ikincil parçalar için hızlı ve etkili geri dönüşüm çözümleri sunar.
Baskı cihazları geri dönüşüm verimini düşüren, tasarım ya da ürün üretimi sonucu olarak ortaya çıkan iç sorunlara sahiptir. Birçok türde plastik, karışık basılı devre kartları, mürekkep ve toner kutuları metal aksamlar en yüksek verimde ve en uygun şartlarda kullanılabilir duruma getirilebilmesi için manuel olarak söküm işlemine tabi olmalıdır.
Yazılılar teknolojilerine göre 3 temel grupta sıralanmaktadır;

 • Nokta vuruşlu yazıcılar
 • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar
 • Lazer Yazıcılar


Yazıcıların hurdaya ayrılmasından sonra; plastik, kauçuk, metal aksam, basılı devre kartı, soket, kablo ve mürekkep (ya da toz boya) açığa çıkacaktır, ayrıştırılan her bir ürün uygun şartlarda, uygun sistemler ile dönüşümü sağlanmalıdır.

Hurda Tarayıcılar

Tarayıcı, resim, yazı ve grafikleri sayısallaştırma aracıdır. Tarayıcı çeşitleri el tarayıcıları, masaüstü tarayıcıları, USB tarayıcılar, SCSI tarayıcılar, PP (paralel port) tarayıcılarıdır.
Fiziksel yöntemlerle sökülerek/parçalanarak ayrıştırılan tarayıcılarda; geri dönüştürülebilir plastik, metal, cam, basılı devre kartı, soket, kablo vb. ürünler oluşmaktadır.

Hurda Manyetik Medyalar

Kayıt bantları, disket sürücüler, manyetik davul, çekirdek bellek, twistor/kabarcık bellek, ince film bellek, sabit diskler vb.

Hurda CD, DVD ve BD’ ler

Bilgi ve verilerin elektronik ortamda kaydedilmesi işlemini gerçekleştirirler.
CD-ROM, CD-RW, DVD-V, DVD-A, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW, BD-ROM, BD-R, BD-RE vb.
CD ROM: Compact Disc (Yoğun Disk Sürücüsü) –Read Only Memory (Yalnızca Okunabilir Dijital Hafıza)
CD-RW: Compact Disc Re-Writable (Tekrar Yazılabilir Yoğun Disk Sürücüsü)
DVD-V: Digital Versatile Disc (Çok Amaçlı Sayısal Disk) – Video (Görüntü Kaydı)
DVD-A: Digital Versatile Disc (Çok Amaçlı Sayısal Disk) – Audio (Ses Kaydı)
DVD ROM: Digital Versatile Disc (Çok Amaçlı Sayısal Disk) - Read Only Memory
DVD-RAM: Digital Versatile Disc (Çok Amaçlı Sayısal Disk)-Random Access Memory (Rastgele Erişimili Hafıza)
DVD-R: Digital Versatile Disc (Çok Amaçlı Sayısal Disk)-Recordable (Kaydedilebilir)
DVD-RW: Digital Versatile Disc (Çok Amaçlı Sayısal Disk)-Re-writable (Tekrar Yazılabilir)
BD-ROM: Blu/Ray (Mavi-Mor Optik Disk) - Read Only Memory (Yalnızca Okunabilir Dijital Hafıza)
BD-R: Blu/Ray (Mavi-Mor Optik Disk)  – Recordable (Kaydedilebilir)
BD-RE: Blu/Ray (Mavi-Mor Optik Disk)  – Re-Writable (Tekrar Yazılabilir)

Hurda CD, DVD ve BD’ler alüminyum, gümüş, cila, polikarbonat, plastik (7 farklı türde), ham yağ ve eser miktarda altın (bazı türlerde 20mg’dan az) malzemelerinden yapılmaktadır. Bu tür atıklar doğada ancak 1 milyon yılı aşkın bir süre içerisinde kendiliğinden geri dönüşebilirler, kolayca kırılmazlar ve bu süre aşıldığında Bisfenol A’yı ( 2 Fenol 1 Polikarbonat) açığa çıkarırlar.

CD, DVD ve BD’lerin yakılması ile toksik (zararlı) gazlar salınım yaparlar.

10.000 adet diskin üretimi için harcanacak doğal gaz miktarı bir evin 1 yıllık ısınma ihtiyacı kadardır.

1 kg (yaklaşık 66 adet) diskin üretiminde gerekli olan yaklaşık 1 kg plastiğin üretiminde; 19 m³ doğalgaz, 4 kutu ham yağ ve 200 litre su kullanılmaktadır. Bu da atılan disklerin tekrar kullanılma gereksinimini doğurmaktadır. Diskler günümüzde geri dönüşüm ve geri kazanım yapılabilen atıklar arasında yerini almaktadır, toprakta çürüyerek dönüşüm süresi çok uzun olan bu tür atıkların öncelikle geri dönüştürülebilir olma durumları kontrol edilmelidir.

Hurda Modem, Dağıtıcı, Yönlendirici

Mod (modulator) ve Dem (demodulator) kısaltmalarının bir araya gelmesi ve d harfinin ortak kullanılması ile oluşturulmuş bir terimdir. Modulator kipleyici, demodulator ise kip çözücü anlamlarını taşımaktadırlar. Modülatör analog taşıyıcı sinyallerini dijital bilgilere kodlar, demodülatörse bu iletilen bilgilerin şifresini çözme işlemini gerçekleştirir.
Hurda, günü geçmiş, çalışan ya da çalışmayan dâhili ve harici modemler, dağıtıcılar ve yönlendiriciler DSL, ADSL, ISDN, CABLE, SATELLITE, VOIP, Wi-Fi teknolojileri ile donatılmıştırlar.

Firmamızda modemlerden, dağıtıcılardan ve yönlendiricilerden elde edilen basılı devre kartı, plastik, metal ve kablo aksamı fiziksel yöntemlerle ayrılmaktadır. Elde edilen basılı devre kartının değeri bilgisayar anakratları ile karşılaştırıldığında çoğu zaman daha yüksektir, modemde kullanılan değerli metalin, kartın toplam ağırlığına oranı, bir bilgisayar anakartı üzerinde yer alan değerli metalin o kartın toplam ağırlığına oranından genellikle büyüktür.

Hurda Telefonlar

Firmamız, çalışan, ömrünü tamamlamış, modası geçmiş türdeki tüm cep telefonlarını, sabit telefonlar, santraller, telsizler, kablosuz telefonlar, network telefonları vb. pilli ya da pilsiz olarak toplamakta ve türlerine göre sınıflandırmasını yapmaktadır. Kullanılan iletim teknolojileri aşağıdaki gibidir.
CDMA: Code Division Multiple Access (Kod Bölmeli Çoklu Erişim; KBÇE)
TDMA: Time Division Multiple Access (Zaman Bölmeli Çoklu Erişim)
FDMA: Frequency Division Multiple Access (Frekans Bölmeli Çoklu Erişim)
SDMA: Space Division Multiple Access (Uzay Bölmeli Çoklu Erişim)
GSM: Global System for Mobile Communications (Küresel Mobil İletişim)

Bu ürün teknolojilerinden, telsizler ve cep telefonları içerdikleri değerli metal (altın, gümüş, paladyum, platinyum vb.) grupları göz önünde bulundurulduğunda en önemli olanlardır. Kullanılan değerli metaller, kaplama, boyama, yıkama teknikleri ile yüzey üzerine püskürtülerek, sürülerek, damlatılarak vb. yöntemlerle işlenmektedir. Kullanılan malzeme miktarı malzemenin göreceği işlev ile doğru orantılı olacaktır, bir cihaz ne kadar çok düşünmesi, ne kadar çok veri kaydetmesi, ne kadar çok bilgiyi ne kadar hızda kullanıcıya sunması gerekiyorsa o kadar fazla değerli metal işin içine girecektir.

Atık Piller

Piller kimyasal enerjinin depolanarak elektrik enerjisine çevrilmesini sağlayan aygıtlardır. Piller içerisinde riskli kimyasallar mevcuttur; asit, kurşun, nikel, lityum, kadmiyum, alkali, cıva ve nikel metal hidrit bunlardan birkaçı olarak sıralanabilir. Bu ağır metal ve kimyasalların toprağa ve suya karışması, insana, doğaya ve diğer canlılara ölümcül derecelerde zarar verebilir.

Firmamız ömrünü tamamlamış, kullanım dışı kalmış, üretim fazlası olan her biçimdeki pillerin toplanması işlemini gerçekleştirmektedir. Pillerin türlerinin, geri dönüşüme tabi olduklarında sağlayacakları ekonomik gelir oranı ile karşılaştırıldığında;

Li-Ion (Lityum Iyon Pil), Ni-Cad (Nikel Kadmiyum Pil), NI-MH (Nikel Metal Hidrit) pilleri ilk sıralarda yer alır.
Şarj edilemeyen türdeki piller; Çinko karbon pil , çinko-klorid pil, alkalin pil, gümüş-oksit pil , lityum pil, civa pil, çinko-hava pil, ısıl (termal) pil vb.
Şarj edilebilen türdeki piller; Kurşun-asit pil, lityum-iyon pil , lityum-iyon polimer pil, sodyum-sülfür (NaS) pil, nikel-demir pil, nikel metal hidrit (Ni-MH) pil, nikel-kadmiyum pil , sodyum-metal klorid pil, nikel–çinko pil, erimiş tuz pili vb.

Türkiye’de atık pillerin toplanması ve değerlendirilmesi konusunda faaliyet göstermek üzere Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi kısa adıyla TAP kurulmuştur.

Hurda Cep Telefonu PDA Aksamları ve Aksesuarları

Dünyada yaklaşık 1.6 milyar adet/yıl cep telefonu ve PDA kullanılamaz duruma gelmekte ve/veya yenisi ile değiştirilmektedir.
Yeni telefon modellerinin gittikçe küçük boyutlara ulaştığını hepimiz görmekteyiz, bu teknolojiye erişmemizdeki en önemli faktör, bakır, nikel, gümüş, paladyum, altın, tantal ve platin gibi kullanılan metal/değerli metal türleridir.

Tantal: Gümüş grisi rengindeki değerli metal olan tantal, Avustralya ve Orta Afrika’daki maden ocaklarından çıkarılmaktadır. Tantalın pasif kapasitörlerin üretiminde sıkıştırılmış toz halinde kullanılması cep telefonu, oyun konsolları, taşınabilir bilgisayarlar, PDA’ ler ve boyutları büyük olan tüm diğer elektronik cihazların boyutlarının küçülebilmesine olanak sağlamaktadır.

Platin genellikle telefon sistemi ile santral (switchboard) arasındaki role kontaktlarında, hattaki parazit, çatırtı ve diğer gürültülerin düşürülmesi amacı ile kullanılmaktadır.
Bu nadir ve pahalı toz, voltajı yüksek sıcaklıklarda regüle ederek, kapasitörlerin oluşturulması için kullanılmaktadır. Toplam üretilen kapasitör miktarının yaklaşık %40’ lık kısmı cep telefonu ve PDA üreticilerine gitmektedir.

Kapasitörler büyük bir enerji dalgasına ihtiyaç olduğunda adeta bir enerji deposu gibi görev yapar ve pilin kendi başına sağlayamayacağı bu enerji ihtiyacını karşılar, ayrıca uçak motorları ve uzay araçlarında süperalaşımın bir bileşeni gibi kullanılmaktadırlar

Cep telefonlarında ve PDA’ lerde değerli metallerin daha çok oranlarda kullanılması (ROHS yönetmeliğinin izin verdiği değerler ölçüsünde), değerli metallerin değerlerini 2007-2010 yılları arasında yaklaşık 5 kat daha arttırmıştır.

Altın: Altın telefonlarda en çok kullanılan değerli metaldir. Telefon içerisindeki verici, altın ve diğer materyallerden yapılan titreşim diyaframından oluşur.  Altın içerik telefonun insan sesinden titreşimin telefon hattı üzerinden iletilebilecek bir elektrik sinyali ile çevrilmesine ve diğer ucundan telefonda yeniden yapılanmasına yardımcı olur Telefon kabloları ve fişleri genellikle altın ve çelik alaşımı ile kaplanırlar. Çünkü altın paslanmaz ve kararmaz, alaşımın değerli metal içeriği, ses sinyalinin hat üzerinden geçişinin kalitesinin korunmasına yardımcı olur.

Paladyum: Pratikte korozyona dayanıklı olan paladyum, telefon ve PDA’ lerin devre parçalarının kontakt noktalarında ve telekomünikasyon sistemlerinde bulunan kontaktlarda kullanılmaktadır.

Titanyum ve Sentetik Materyal: Cep telefonu ve PDA kasaları sentetik materyaleden (polimerden) ya da çok nadir olarak titanyumdan üretilirler. Titanyum, çelikle benzer özellikleri taşımaktadır ancak kapladığı hacme göre oranlama yapıldığında daha hafiftir, polimer de hafif malzeme sayılabilir, sert ya da yumuşak, esnek ya da sıkı, şeffaf ya da opak olabilirler.

Cep telefonu ekranı da polimer içermektedir, genel olarak PMMA ( poli metil metakrilat)’ dır ve kendiliğinden likit kristal ya da organik ışık yayan diyotlar ile ışık yayan polimerleri içerir.

Cep telefonu insanların en yaygın olarak kullandığı bir cihaz olmasına rağmen gerçekte çok düşük güçte çalışırken sinyal alıp veren bir radyo özelliği olan cihaz olduğunu çoğu kişi bilmez. Bir cep telefonunu biraz yakından incelersek bir pil, küçük bir mikrofon, minik bir hoparlör, likit kristal ekran, klavye, yayın yapan anten, güçlü bilgisayar çiplerinden, mikroişlemcilerden ve fiberglas yapıda devre kartından ibaret olduğunu göreceğiz.

Cep telefonu ve PDA’lerde kullanılan bazı önemli mikroişlemciler aşağıdaki gibidir;

 • DSP; Digital signal processor (Dijital Sinyal Yayan İşlemciler)
 • ROM; read-only-memory (Okunabilir Bellek)
 • Konektörler,
 • RF; Radio Frequency (Radyo Frekans) Güç Sektörü
 • Flash Bellek Çipler