Sıkça Sorulan Sorular »  Değerli Metal Rafineri Hazırlık Hizmetleri Nelerdir?

17 Nisan 2017
Değerli metal rafineri hazırlık hizmetleri nelerdir?

Alaşım, cevher ve elektrikli elektronik atıklar gibi korozif olmayan materyallerden hydro ve pyro yöntemlerle ayrıştırılma işlemine değerli metal rafineri işlemi denilir.

Elektrikli elektronik eşyalarda bulunan ve en çok değeri olan değerli metaller; altın, gümüş, platin, paladyumdur. Elde edilen altın ve gümüş endüstriyel alanda en çok el sanatları, takı (mücevhercilik) ve madeni para üretiminde kullanılmaktadır.

E-atık sınıfında yer alan eşyalarda ayrıca rutenyum, rodyum, osmiyum ve iridyum gibi nadir bulunan ekzotik metal sınıfındaki değerli metaller de bulunmaktadır. Bu türdeki metaller son yirmi yıldır kimyasal katalizörler için kullanılmaktadır. Piroliz metodunda soy metallerinin eritme işlemiyle akışkan kıvamına getirildikten sonra döküm ve oksidasyon ile katılaştırma sağlanarak değerli metaller ayrıştırılır.

Hidroliz metodunda aqua regia içerisinde klor gazı ile hidroklorik asit veya nitrik asit sisteme dahil edilerek soy metallerinin eritme işlemi gerçekleştirilir. İşlem süresince bazı metaller tuz, gaz, nitrohidrat vb. ile etkiyerek miktarca azalma gösterebilmektedir. Metal kalsinasyondan ayrı ayrı ayrıştırılan değerli metaller tekrar kristalleşmektedir. Değerli metal içeren katalizörler kullanılması ile daha iyi sonuçlar elde edilir.

Akademi Çevre, yurt içinden temin ettiği bu türdeki atıkların ön işlem proseslerinin mekanik ve fiziksel ayrıştırmaların ardından zenginleştirilmesi, kalite ve tür ayrıştırması yapıldıktan sonra rafineri tesislerine ihracatını gerçekleştirmektedir.


571 defa görüntülendi.