Yönetim Kurulu Mesajı

AKADEMİ ÇEVRE A.Ş. 2017 VE 2018 YILINDA YENİ YATIRIMLARI İLE BÜYÜDÜ!

2005 yılında kurulan sektörün öncü firmalarından olan Akademi Çevre Entegre Atık Yönetimi Endüstri A.Ş. için 2017 yılı başarılarla dolu geçti. Hem yeni yatırım planlarımızı hayata geçirdiğimiz hem de başarılı iş anlaşmalarına imza attığımız 2017 yılını siz değerli paydaşlarımız için değerlendirdik.

İstanbul’daki entegre tesisimiz faaliyetlerine devam ederken, aynı zamanda Manisa’da açılan irtibat ofisi ve operasyon merkezimiz ile Ege Bölgesi’nde de hizmetlerimize devam etmeye başladık.

2017 yılına, Otomotiv sektörünün öncü firmaları ile araç içi ve dışı aksamların tekrar kullanılmayacak duruma getirilip imha süreçlerinin tamamlanmasını kapsayan uzun soluklu protokoller imzalayarak başladık. Dolayısıyla bu durum yeni makine ve ekipman yatırımlarının yapılmasını da beraberinde getirdi.

Türkiye’nin önde gelen rafinerilerinde Çamur Susuzlaştırma’ya ek olarak Endüstriyel Tank Temizliği ve Sondaj Çamuru Ayrıştırma hizmeti vermeye başladık. Sıfır Atık politikalarını gözeterek sunduğumuz Entegre Atık Yönetimi hizmet ağımızı bu sene de sektöründe söz sahibi kurumsal firmaları müşteri portföyümüze katarak genişlettik.

Büyüyen iş hacmimize denk şekilde tehlikeli atık taşıma lisanslı araçlar ve iş makineleri ile filomuzu geliştirdik. Bu yıl gerçekleşen yatırımlarımız sayesinde yaratmış olduğumuz istihdamdan ve hizmet alanımızı genişletmekten dolayı kıvanç duyuyoruz.

Ozon tabakasını delici etkiye sahip olan kloroflorokarbon gazı (CFC) konsantrasyonunun %0,02’nin altına düşürüldüğü Türkiye’nin ilk ve tek prosesi olma özelliğine sahip Buzdolabı ve Beyaz Eşya Geri Dönüşüm Tesisini 2018’in ikinci yarısında devreye alacak şekilde yatırımlarımızı yaptık. Bu yatırım ile ev ve sanayi tipi soğutucu ve dondurucu cihazların çevreyi kirletmeden ayrıştırılması, CFC, HCFC ve HFC gazlarının mevzuata uyumlu bir şekilde bertaraf edilmesi, tehlikeli atık kapsamında bulunan yalıtım malzemelerinin bertaraf edilmesi, geri dönüşüm ve enerji kazanımı hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.

Her yıl katılım sağladığımız TÜYAP-İstanbul’da gerçekleşen REW Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı ve ikinci defa Türkiye’de gerçekleşen IFAT Eurasia fuarlarına 2017 yılında da katılım sağlayarak değerli misafirlerimizle buluştuk. Antalya’da düzenlenen “Atık Yönetimi İle İlgili Uygulamaların Güçlendirilmesi, Geliştirilmesi Ve İlgili Paydaş Gruplarla (Üniversiteler, Özel Sektör, Çevresel STK’lar, Oda Ve Birlikler, Enstitüler, Belediyeler) Bilgi Alışverişinde Bulunulması Ve Atık Yönetimi Alanındaki Yeniliklerin Değerlendirilmesi” amacı ile TÜÇEV tarafından düzenlenen Atık Yönetim Sempozyumu’nda yer aldık.

İstanbul Üniversitesi Günce 2017’de ve Maltepe Üniversitesi Girişimcilik Semineri’nde  meslek adaylarımız ile buluşarak deneyimlerimizi akademik alanda paylaştık. Birçok okul ile çeşitli yaş gruplarındaki öğrencilere düzenlediğimiz eğitimlerle E-atık toplama kampanyaları düzenleyerek Sosyal Sorumluluk çalışmaları gerçekleştirdik.

Yılın son çeyreğinde Ankara’da bu yıl 8. si düzenlenen “Sanayi, Enerji ve İstihdam İçin En Stratejik Yerli Kaynak ATIK” konu başlığı ile TÜRKTAY- Türkiye’de Tüm Yönleriyle Atık Yönetim Paneli’nde sponsor olarak yer aldık.

Uluslararası pazarda lider konumda olan firmaları aynı çatı altında buluşturan İtalya Rimini’de Ecomondo Fuarı’na katılım sağlayarak uluslararası alanda firmamızı tanıtma fırsatı bulduk.

2018 yılının Mart ayında REW İstanbul fuarına katılımcı ve IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı’na ana sponsor olup paydaşlarımızla buluşmaya devam edeceğiz.

Akademi Çevre A.Ş. olarak hedefimiz geri dönüşüm teknolojisinin sınırlarını genişletip sektöre yön veren, toplumsal çevre bilincinin gelişimi için önderlik eden, çalışanlarıyla birlikte çevreyi koruma tutkusu etrafında buluşan ulusal ve uluslararası platformda bilinirliği yüksek bir marka olmaktır. Bu yolda attığımız adımları Kurumsal Sosyal Sorumluluk çerçevesinde değerlendiren tarafsız ve bağımsız bir uluslararası derecelendirme kuruluşu aracılığıyla da kanıtlamış olduk.

2018 yılında birçok yönetmelikte gerçekleşecek olan değişiklikler için 2017 yılından başlayarak gerekli altyapı çalışmalarını tamamlamıştır.

2018 yılı içerisinde ATY ve ÖTA konularında yatırımların yanında Türkiye’de ilk olacak Değerli Metal Rafineri Tesisinin yatırımlarını tamamlayacağız. Yenilenebilir Enerji konularında birçok projeye imza atacak olan Akademi Çevre Uluslararası platformlarda da birçok alanda projeler üretecektir.

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre için sektörümüzde faaliyet gösteren işletmelerin, faaliyetlerini aynı duyarlılıkla sürdürmelerini temenni ediyorum.

Akademi Çevre A.Ş. Yönetimi Kurulu